Vodafone Foundation EDS Foundation Streha shpk

Ferma Flamur XHAILI

Ky fermer prodhon dhe shet këto produkte agrokulture: domate dhe spinaq.

Tek ky fermer blini produkte 100% bio të pastra. Ka 35 vite që merret me prodhimin e këtyre produkteve. Ky prodhim është në këto vlera 10000 kg domate dhe 2000 kg spinaq në vit. Kultivimimi i spinaqit është i ulët, ndërsa kultivimi i domates në këtë zonë është relativisht i lartë pavarsisht çmimit të ulët.

Ky fermer gjithashtu prodhon dhe produkte të tjera të cilat i ka për konsum vetjak perime si: speca, domate, kastraveca, patëllxhan, bamje, bizele, grurë, miser, bishtaja, qep, sallat jeshile, spinaq, patate dhe fasule. Si dhe këto fruta: mollë, ftua, kaki, pjeshka, kajsi, kumbulla, shegë, lajthi, arra, xinxife, nespull dhe dardha. Gjithashtu ka dhe qumësht, gjizë, djath, gjalp, reçel dhe vezë pule.

Ferma Flamur XHAILI
Adresa Goriçan.
Berat

Sasia e vendosur është parashikim i prodhimit, por nuk siguron disponueshmëri shitjeje. Kontaktoni direkt fermerin për sasinë e saktë që ka në gjendje dhe çmimin përkatës.

Domate
Domate 30 Lekë/kg

10,000 kg në 12 muaj

Varieteti: Magnus.

Ky lloj varieteti përdoret për konsumim të përditshëm, për konservim dhe salc. Domatet janë të pasura me vitamine A, e cila mban flokët të shkëlqyeshëm dhe të fortë. Ngrënia e domateve redukton rrezikun e gurëve në veshka. Është rezistente në transport.

Spinaq
Spinaq 60 Lekë/kg

2,000 kg në 12 muaj

Varieteti: Vëndi.

Ky lloj varieteti përdoret për konsum të përditshëm. Mund të përgatitet si sallatë, paragjellë, por edhe ushqim kryesor. Spinaqi është i shkëlqyer për shëndetin e syve. Konsumimi i spinaqit mbron nga sëmundjet e zemrës. Rekomandohet të konsumohet i freskët. Ky lloj varieteti përdoret për konsum të përditshëm, përmban ne sasi të lartë vitaminën E, gjithashtu konsumimi i tyre shërben kryesisht për forcimin e kockave.

Fermeri nuk ka marrë akoma asnjë vlerësim. Keni mundësinë të bëheni të parët.

Nëse keni pasur komunikim me fermerin apo keni provuar produktet e tij, lini një koment të shkurtër për eksperiencën me të.

Rating 1 Rating 2 Rating 3 Rating 4 Rating 5