Vodafone Foundation EDS Foundation Streha shpk

Ferma Avdyl VRAPI

Ky fermer prodhon dhe shet këto produkte agrokulture: domate dhe speca.

Tek ky fermer blini produkte 100% bio të pastra. Ka 22 vite që merret me prodhimin e këtyre produkteve. Ky prodhim është në këto vlera 5000 kg domate dhe 4000 kg speca në vit. Në këtë zonë prodhohet dhe speci, por përdoret më shumë për konsumim vetjak sepse çmimet me të cilat shiten janë të ulta. Ndërsa kultivimi i domates në këtë zonë është relativisht i lartë pavarsisht çmimit të ulët.

Ky fermer gjithashtu prodhon dhe produkte të tjera të cilat i ka për konsum vetjak perime si: speca, domate, kastraveca, patëllxhan, bamje, bizele, grurë, bishtaja, qep, patate dhe fasule. Si dhe këto fruta: mollë, ftua, kaki, pjeshka, kajsi, kumbulla, sheg, lajthi, arra, xinxife, nespull dhe dardha.

Ferma Avdyl VRAPI Ferma Avdyl VRAPI
Adresa Goriçan çlirim.
Berat

Sasia e vendosur është parashikim i prodhimit, por nuk siguron disponueshmëri shitjeje. Kontaktoni direkt fermerin për sasinë e saktë që ka në gjendje dhe çmimin përkatës.

Domate
Domate 35 Lekë/kg

5,000 kg në 12 muaj

Varieteti: Brave.

Ky lloj varieteti përdoret për konsumim të përditshëm, për konservim dhe salc. Domatet janë të pasura me vitamine A, vitamina A është fantasike për sytë. Permbajtja e domates me krom, minerale, ndihmon personat diabetik të mbajnë nën kontroll nivelin e sheqerit në gjak. Është rezistente në transport.

Speca
Speca 60 Lekë/kg

4,000 kg në 12 muaj

Varieteti: TP1.

Ky lloj produkt përdoret për konsum te përditshëm , ka përdorim të gjerë përdoret në guzhin i freskët dhe i konservuar si piper, në sallata, turshi. Speci ndihmon shërimin nga fruthi dhe dizenteria. Lëngu i tij përmban kripëra të hekurit, që pasurojnë hemoglobinën në gjak.

Fermeri nuk ka marrë akoma asnjë vlerësim. Keni mundësinë të bëheni të parët.

Nëse keni pasur komunikim me fermerin apo keni provuar produktet e tij, lini një koment të shkurtër për eksperiencën me të.

Rating 1 Rating 2 Rating 3 Rating 4 Rating 5