Vodafone Foundation EDS Foundation Streha shpk

Ferma Zaim SHTYME

Ky fermer prodhon dhe shet këto produkte agrokulture: fasule, qepujka dhe qepë.

Tek ky fermer blini produkte 100% bio të pastra. Ka 25 vite që merret me prodhimin e këtyre produkteve. Ky prodhim është në këto vlera 80 kg qepujka, 200 kg qepë dhe 100 kg fasule në vit. Në këtë zonë fermerët kultivoijnë në sasi dhe qepën dhe qepujkat edhe pse çmimet me të cilat këta fermer i tregtojnë janë relativisht të ulta dhe zakonisht ka dhe munges tregu. Kurse kultivimi i fasules është i lartë për shkak të çmimit të mesatar që tregtohet edhe si pasoj që prodhohen në zona të tjera të vendit tonë.

Ky fermer gjithashtu prodhon dhe produkte të tjera të cilat i ka për konsum vetjak perime si: speca, domate, kastraveca, patëllxhan, bamje, bizele, grurë, miser, bishtaja, sallat jeshile, spinaq, qep, patate dhe fasule. Si dhe këto fruta: mollë, ftua, kaki, pjeshka, kajsi, kumbulla, sheg, fiq, lajthi, arra, xinxife, nespull dhe dardha. Gjithashtu ka dhe qumësht, gjizë, djath, gjalp, reçel dhe vezë pule.

Ferma Zaim SHTYME
Adresa Tomor i vogël.
Berat

Sasia e vendosur është parashikim i prodhimit, por nuk siguron disponueshmëri shitjeje. Kontaktoni direkt fermerin për sasinë e saktë që ka në gjendje dhe çmimin përkatës.

Fasule
Fasule 200 Lekë/kg

100 kg në 12 muaj

Varieteti: Vëndi.

Ky lloj produkti përdoret për konsum te përditshëm dhe ka përdorim të gjerë në guzhin. Fasulja ka proteina në përbërje dhe vlerë biologjike të ngjashme me proteinat shtazore. Rekomandohet të konsumohet nga njerëzit me sëmundje inflamatore të veshkave dhe sëmundjeve të gurit në fshikëz.

Qepujka
Qepujka 70 Lekë/kg

80 kg në 12 muaj

Varieteti: Vëndi.

Ky lloj varieteti përdoret për konsum të përditshëm, për të prodhuar sasi qepe dhe ka përdorim të gjerë në guzhinë. Qepa ndikon në rritjen e rezistencës së trupit, ul dhe normalizon tensionin e gjakut, forcon zemrën, hap oreksin, kurse lëngu i saj ngordh bakteriet që ndodhen në trup.

Qepë
Qepë 30 Lekë/kg

200 kg në 12 muaj

Varieteti: E kuqe.

Ky lloj varieteti përdoret për konsum të përditshëm dhe ka përdorim të gjerë në guzhinë. Qepa ndikon në rritjen e rezistencës së trupit, ul dhe normalizon tensionin e gjakut, forcon zemrën, hap oreksin, kurse lëngu i saj ngordh bakteriet që ndodhen në trup.

Fermeri nuk ka marrë akoma asnjë vlerësim. Keni mundësinë të bëheni të parët.

Nëse keni pasur komunikim me fermerin apo keni provuar produktet e tij, lini një koment të shkurtër për eksperiencën me të.

Rating 1 Rating 2 Rating 3 Rating 4 Rating 5