Vodafone Foundation EDS Foundation Streha shpk

Ferma Irfan SEJDINI

Ky fermer prodhon dhe shet këto produkte agrokulture: domate dhe qepujka.

Tek ky fermer blini produkte 100% bio të pastra. Ka 21 vite që merret me prodhimin e këtyre produkteve. Ky prodhim është në këto vlera 200 kg qepujka dhe 80 kg domate në vit. Në këtë zonë fermerët kultivoijnë në sasi dhe qepujkën edhe pse çmimet me të cilat këta fermer i tregtojnë janë relativisht të ulta dhe zakonisht ka dhe munges tregu. Kurse kultivimi i domates në këtë zonë është i lartë pavarsisht çmimit të ulët.

Ky fermer gjithashtu prodhon dhe produkte të tjera të cilat i ka për konsum vetjak perime si: speca, domate, kastraveca, patëllxhan, bamje, bizele, grurë, miser, bishtaja, sallat jeshile, spinaq, qep, patate dhe fasule. Si dhe këto fruta: mollë, ftua, kaki, pjeshka, kajsi, kumbulla, sheg, fiq, lajthi, arra, xinxife, nespull dhe dardha. Gjithashtu ka dhe qumësht, gjizë, djath, gjalp, reçel dhe vezë pule.

Ferma Irfan SEJDINI
Adresa Tomor i vogël.
Berat

Sasia e vendosur është parashikim i prodhimit, por nuk siguron disponueshmëri shitjeje. Kontaktoni direkt fermerin për sasinë e saktë që ka në gjendje dhe çmimin përkatës.

Domate
Domate 50 Lekë/kg

80 kg në 12 muaj

Varieteti: Vëndi.

Ky lloj varieteti përdoret për konsumim të përditshëm, për konservim dhe salc. Domatet janë të pasura me vitamine A, vitamina A është fantasike për sytë. Permbajtja e domates me krom, minerale, ndihmon personat diabetik të mbajnë nën kontroll nivelin e sheqerit në gjak. Është rezistente në transport.

Qepujka
Qepujka 90 Lekë/kg

200 kg në 12 muaj

Varieteti: E bardh.

Ky lloj varieteti përdoret për konsum të përditshëm, për të prodhuar sasi qepe dhe ka përdorim të gjerë në guzhinë. Qepa ndikon në rritjen e rezistencës së trupit, ul dhe normalizon tensionin e gjakut, forcon zemrën, hap oreksin, kurse lëngu i saj ngordh bakteriet që ndodhen në trup.

Fermeri nuk ka marrë akoma asnjë vlerësim. Keni mundësinë të bëheni të parët.

Nëse keni pasur komunikim me fermerin apo keni provuar produktet e tij, lini një koment të shkurtër për eksperiencën me të.

Rating 1 Rating 2 Rating 3 Rating 4 Rating 5