Vodafone Foundation EDS Foundation Streha shpk

Ferma Isa DAULLJA

Ky fermer prodhon dhe shet këto produkte agrokulture: jonxhë.

Tek ky fermer blini produkte 100% bio të pastra. Ka 35 vite që merret me prodhimin e këtyre produkteve. Ky prodhim është në këto vlera 100 balla jonxhe në vit. Kultivimi i jonxhës është i ulët për shkak të çmimit të ulët që tregtohen edhe si pasoj qe prodhohen në zona të tjera të vendit tonë.

Ky fermer gjithashtu prodhon dhe produkte të tjera të cilat i ka për konsum vetjak perime si: speca, domate, kastraveca, patëllxhan, bamje, bizele, grurë, misër, bishtaja, sallat jeshile, spinaq, qepë, patate dhe fasule. Si dhe këto fruta: mollë, ftua, kaki, pjeshka, kajsi, kumbulla, shegë, fiq, lajthi, arra, xinxife, nespull dhe dardha. Gjithashtu ka dhe qumësht, gjizë, djathë, gjalp, reçel dhe vezë pule.

Ferma Isa DAULLJA
Adresa Gajd.
Berat

Sasia e vendosur është parashikim i prodhimit, por nuk siguron disponueshmëri shitjeje. Kontaktoni direkt fermerin për sasinë e saktë që ka në gjendje dhe çmimin përkatës.

Jonxhë
Jonxhë 400 Lekë/dëngje

100 dëngje në 12 muaj

Ky lloj varieteti shërben si bazë ushqimore për bagtit. Nuk ka nevojë për plehun me azot dhe ndikon në mbrojtje nga erozioni i tokës, sidomos në tokat e pjerrëta. Tokat më te përshtatshme janë tokat argjilore ranore ose ranore argjilore për kultivim.

Fermeri nuk ka marrë akoma asnjë vlerësim. Keni mundësinë të bëheni të parët.

Nëse keni pasur komunikim me fermerin apo keni provuar produktet e tij, lini një koment të shkurtër për eksperiencën me të.

Rating 1 Rating 2 Rating 3 Rating 4 Rating 5