Vodafone Foundation EDS Foundation Streha shpk

Ferma Skënder XHELANJAKU

Ky fermer prodhon dhe shet këto produkte agrokulture dhe blektoriale: viça, domate, pjepëra dhe nektarina.

Tek ky fermer blini produkte 100% bio të pastra. Ka 25 vite që merret me prodhimin e këtyre produkteve. Ky prodhim është në këto vlera 7000 kg domate, 6000 kg pjepëra, 8000 kg nektarina dhe 1 viç në vit. Kultivimimi i nektarinave është i ulët, ndërsa kultivimi i domateve dhe pjeprave në këtë zonë është relativisht i lartë pavarsisht çmimit të ulët. Kurse zhvillimi i blektorisë mundëson sigurimin e nevojave ushqimore të banoreve dhe vetëm një tepricë e vogel e prodhimeve blektorale është e destinuar për treg.

Ky fermer gjithashtu prodhon dhe produkte të tjera të cilat i ka për konsum vetjak perime si: speca, domate, kastraveca, patëllxhan, bamje, bizele, grurë, misër, bishtaja, sallat jeshile, spinaq, qepë, patate dhe fasule. Si dhe këto fruta: mollë, ftua, kaki, pjeshka, kajsi, kumbulla, shegë, fiq, lajthi, arra dhe dardha. Gjithashtu ka dhe qumësht, gjizë, djathë, gjalp, reçel dhe vezë pule.

Ferma Skënder XHELANJAKU Ferma Skënder XHELANJAKU
Adresa Gajd.
Berat

Sasia e vendosur është parashikim i prodhimit, por nuk siguron disponueshmëri shitjeje. Kontaktoni direkt fermerin për sasinë e saktë që ka në gjendje dhe çmimin përkatës.

Domate
Domate 50 Lekë/kg

7,000 kg në 12 muaj

Varieteti: Magnus.

Ky lloj varieteti përdoret për konsumim të përditshëm, për konservim dhe salc. Domatet ndihmojnë në parandalimin e disa tipeve të kancerit. Domatet ndihmojnë gjithashtu të reduktojnë defektet e shkaktuara nga pirja e duhanit. Është rezistente në transport.

Pjepër
Pjepër 50 Lekë/kg

6,000 kg në 12 muaj

Varieteti: Dikti.

Ky lloj varieteti përdoret për konsumim të përditshëm. Konsumimi i këtij fruti shërben për uljen në peshë si dhe gjithashtu për largimin e toksinave nga trupi. Është rezistent në transport.

Nektarina
Nektarina 75 Lekë/kg

8,000 kg në 12 muaj

Ky lloj varieteti përdoret për konsumim të përditshm, për konservim, gliko dhe reçel. Nektarina është e pasur me antioksidante të cilat i mbrojnë qelizat e trupit nga dëmtimi dhe kështu zvogëlojnë rrezikun nga sëmundjet kardiovaskulare nga disa lloje të kancerit dhe sëmundjeve kronike. Është rezistente në transport.

Viça
Viça 400 Lekë/kg

1 krerë në 12 muaj

Varieteti: Vëndi.

Ky lloj produkt përdoret për konsum te përditshëm. Mishi i viçit ka vlera ushqyese dhe rekomandohet të përdoret për gatimet e grupmoshës së fëmijve. Ruhet në kushte frigoriferike dhe është rezistent në transport.

Fermeri nuk ka marrë akoma asnjë vlerësim. Keni mundësinë të bëheni të parët.

Nëse keni pasur komunikim me fermerin apo keni provuar produktet e tij, lini një koment të shkurtër për eksperiencën me të.

Rating 1 Rating 2 Rating 3 Rating 4 Rating 5