Vodafone Foundation EDS Foundation Streha shpk

Ferma Astrit DOMI

Ky fermer prodhon dhe shet këto produkte agrokulture: domate dhe speca.

Tek ky fermer blini produkte 100% bio të pastra. Ka 22 vite që merret me prodhimin e këtyre produkteve. Ky prodhim është në këto vlera 8000 kg domate dhe 5000 kg speca në vit. Në këtë zonë fermerët kultivoijnë në sasi dhe specat edhe pse çmimet me të cilat këta fermer i tregtojnë janë relativisht të ulta dhe zakonisht ka dhe munges tregu. Ndërsa kultivimi i domates në këtë zonë është relativisht i lartë pavarsisht çmimit të ulët.

Ky fermer gjithashtu prodhon dhe produkte të tjera të cilat i ka për konsum vetjak perime si: speca, domate, kastraveca, patëllxhan, bamje, bizele, grurë, bishtaja, qep, patate dhe fasule. Si dhe këto fruta: mollë, ftua, kaki, pjeshka, kajsi, kumbulla, sheg, lajthi, arra, xinxife, nespull dhe dardha.

Ferma Astrit DOMI Ferma Astrit DOMI
Adresa Gajd.
Berat

Sasia e vendosur është parashikim i prodhimit, por nuk siguron disponueshmëri shitjeje. Kontaktoni direkt fermerin për sasinë e saktë që ka në gjendje dhe çmimin përkatës.

Domate
Domate 60 Lekë/kg

8,000 kg në 12 muaj

Varieteti: 420.

Ky lloj varieteti përdoret për konsumim të përditshëm, për konservim dhe salc. Domatet janë të pasura me vitamine A, vitamina A është fantasike për sytë. Permbajtja e domates me krom, minerale, ndihmon personat diabetik të mbajnë nën kontroll nivelin e sheqerit në gjak. Është rezistente në transport.

Speca
Speca 70 Lekë/kg

3,000 kg në 12 muaj

Varieteti: Stela.

Ky lloj produkt përdoret për konsum te përditshëm, ka përdorim të gjerë dhe përdoret në guzhin i freskët dhe i konservuar si piper, në sallata dhe turshi. Speci ndihmon shërimin nga fruthi dhe dizenteria. Lëngu i tij përmban kripëra të hekurit, që pasurojnë hemoglobinën në gjak.

Fermeri nuk ka marrë akoma asnjë vlerësim. Keni mundësinë të bëheni të parët.

Nëse keni pasur komunikim me fermerin apo keni provuar produktet e tij, lini një koment të shkurtër për eksperiencën me të.

Rating 1 Rating 2 Rating 3 Rating 4 Rating 5