Vodafone Foundation EDS Foundation Streha shpk

Ferma Mirjan DAJA

Ky fermer prodhon dhe shet këto produkte agrokulture: shalqi dhe ullinj.

Tek ky fermer blini produkte 100% bio të pastra. Ka 27 vite që merret me prodhimin e këtyre produkteve. Ky prodhim është në këto vlera 8000 kg shalqi dhe 2000 kg ullinj në vit. Prodhimi i ullinjëve është relativisht i ulët, por ata po përmirësohen përsa i përket sasisë dhe cilësisë, ndonëse çmimi i ullinjve të papërpunuar është relativisht i ulët. Kultivimimi i shalqinjve është i lartë, ndërsa kultivimi i misrit në këtë zonë është relativisht i ulët pavarsisht çmimit të ulët.

Ky fermer gjithashtu prodhon dhe produkte të tjera të cilat i ka për konsum vetjak perime si: speca, domate, kastraveca, patëllxhan, bamje, bizele, grurë, bishtaja, qep, patate dhe fasule. Si dhe këto fruta: mollë, ftua, kaki, pjeshka, kajsi, kumbulla, sheg, lajthi, arra, xinxife, nespull dhe dardha. Gjithashtu ka dhe qumësht, gjizë, djath, gjalp, reçel dhe vezë pule.

Ferma Mirjan DAJA Ferma Mirjan DAJA
Adresa Polizhan.
Berat

Sasia e vendosur është parashikim i prodhimit, por nuk siguron disponueshmëri shitjeje. Kontaktoni direkt fermerin për sasinë e saktë që ka në gjendje dhe çmimin përkatës.

Shalqi
Shalqi 10 Lekë/kg

8,000 kg në 12 muaj

Varieteti: Kripson.

Ky lloj varieteti përdoret për konsumim të përditshëm dhe gliko. Ky lloj fruti është i pasur me karotenoide, ideale për ta mbrojtur lëkuren nga rrezet e dëmshme te diellit. Është rezistente në transport

Ullinj
Ullinj 80 Lekë/kg

2,000 kg në 12 muaj

Varieteti: Krips, kokër madh.

Ky lloj varieteti përdoret për konsum të përditshëm, konservim dhe për prodhim vaji, gjithashtu mund të themi se gjethet e ullirit veprojnë drejtpërdrejt kundër hipertensionit, sidomos në fazën fillestare ulliri ka dhe veti të uli ethet e të pakësoje sasinë e sheqerit në gjak.

Fermeri nuk ka marrë akoma asnjë vlerësim. Keni mundësinë të bëheni të parët.

Nëse keni pasur komunikim me fermerin apo keni provuar produktet e tij, lini një koment të shkurtër për eksperiencën me të.

Rating 1 Rating 2 Rating 3 Rating 4 Rating 5