Vodafone Foundation EDS Foundation Streha shpk

Ferma Petrit ZEKA

Ky fermer prodhon dhe shet këto produkte agrokulture: speca dhe domate.

Tek ky fermer blini produkte 100% bio të pastra. Ka 21 vite që merret me prodhimin e këtyre produkteve. Ky prodhim është në këto vlera 30000 kg speca dhe 20000 kg domate në vit. Në këtë zonë fermerët kultivoijnë në sasi specin dhe domaten edhe pse çmimet me të cilat këta fermer i tregtojnë janë relativisht të ulta dhe zakonisht ka dhe munges tregu.

Ky fermer gjithashtu prodhon dhe produkte të tjera të cilat i ka për konsum vetjak perime si: speca, domate, kastraveca, patëllxhan, bamje, bizele, grurë, misër, bishtaja, sallat jeshile, spinaq, qepë, patate dhe fasule. Si dhe këto fruta: mollë, ftua, kaki, pjeshka, qershi, kajsi, kumbulla, shegë, fiq, lajthi, arra, xinxife, nespull dhe dardha. Gjithashtu ka dhe qumësht, gjizë, djathë, gjalp, reçel dhe vezë pule.

Ferma Petrit ZEKA
Adresa Hingë.
Berat

Sasia e vendosur është parashikim i prodhimit, por nuk siguron disponueshmëri shitjeje. Kontaktoni direkt fermerin për sasinë e saktë që ka në gjendje dhe çmimin përkatës.

Speca
Speca 50 Lekë/kg

30,000 kg në 12 muaj

Varieteti: Kapi.

Ky lloj produkt përdoret për konsum te përditshëm, ka përdorim të gjerë dhe përdoret në guzhin i freskët dhe i konservuar si piper, në sallata dhe turshi. Speci ndihmon shërimin nga fruthi dhe dizenteria. Lëngu i tij përmban kripëra të hekurit, që pasurojnë hemoglobinën në gjak.

Domate
Domate 40 Lekë/kg

20,000 kg në 12 muaj

Varieteti: Alming.

Ky lloj varieteti përdoret për konsumim të përditshm, për konservim, gliko dhe reçel. Kajsitë përmbajnë sasi të mëdha kaliumi dhe natriumi qe janë të përshtatshëm për uljen e shtypjes së gjakut dhe janë të shkëlqyer për parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Është rezistente në transport.

Fermeri nuk ka marrë akoma asnjë vlerësim. Keni mundësinë të bëheni të parët.

Nëse keni pasur komunikim me fermerin apo keni provuar produktet e tij, lini një koment të shkurtër për eksperiencën me të.

Rating 1 Rating 2 Rating 3 Rating 4 Rating 5