Vodafone Foundation EDS Foundation Streha shpk

Ferma Bardhyl DYLI

Ky fermer prodhon dhe shet këto produkte agrokulture: mollë, hurma, pjeshka dhe domate.

Tek ky fermer blini produkte 100% bio të pastra. Ka 15 vite që merret me prodhimin e këtyre produkteve. Prodhimi është ne këto vlera 50 kg pjeshka, 50 kg mollë, 50 kg hurma dhe 50 kg domate në vit. Kultivimimi i pjeshkës dhe i mollve është i ulët, ndërsa kultivimi i domates në këtë zonë është relativisht i lartë pavarsisht çmimit të ulët. Në këtë zonë fermerët kultivoijnë në sasi dhe hurmën edhe pse çmimet me të cilat këta fermer i tregtojnë janë relativisht të ulta dhe zakonisht ka dhe munges tregu.

Ky fermer gjithashtu prodhon dhe produkte të tjera të cilat i ka për konsum vetjak perime si: speca, domate, kastraveca, patëllxhan, bamje, bizele, grurë, misër, bishtaja, sallat jeshile, spinaq, qepë, patate dhe fasule. Si dhe këtho fruta: mollë, ftua, kaki, pjeshka, qershi, kajsi, kumbulla, shegë, fiq, lajthi, arra, xinxife, nespull dhe dardha. Gjithashtu ka dhe qumësht, gjizë, djathë, gjalp, reçel de vezë pule.

Ferma Bardhyl DYLI Ferma Bardhyl DYLI
Adresa Otllak.
Berat

Sasia e vendosur është parashikim i prodhimit, por nuk siguron disponueshmëri shitjeje. Kontaktoni direkt fermerin për sasinë e saktë që ka në gjendje dhe çmimin përkatës.

Pjeshka
Pjeshka 70 Lekë/kg

50 kg në 12 muaj

Varieteti: Aleksander.

Ky lloj varieteti përdoret për konsumim të përditshm, për konservim, gliko dhe reçel. Pjeshka është e pasur me antioksidante të cilat i mbrojnë qelizat e trupit nga dëmtimi dhe kështu zvogëlojnë rrezikun nga sëmundjet kardiovaskulare nga disa lloje të kancerit dhe sëmundjeve kronike. Është rezistente në transport.

Mollë
Mollë 60 Lekë/kg

50 kg në 12 muaj

Varieteti: Gold.

Frut shumë i shëndetshë përmbanë sasi të lartë lëngu në frut, i cili është shumë i shëndetshëm dhe i pasur me karbohidrate dhe vitamina, ul ndjeshëm sasinë e sheqerit në gjak, përmirson aparatin tretës dhe ndihmon në normalizimin nga mbipesha.

Domate
Domate 40 Lekë/kg

50 kg në 12 muaj

Varieteti: Zemër kau.

Ky lloj varieteti përdoret për konsumim të përditshëm, për konservim dhe salc. Domatet ndihmojnë në parandalimin e disa tipeve të kancerit. Domatet ndihmojnë gjithashtu të reduktojnë defektet e shkaktuara nga pirja e duhanit. Është rezistente në transport.

Hurmë
Hurmë 80 Lekë/kg

50 kg në 12 muaj

Varieteti: Farë zezë.

Ky lloj varieteti përdoret për konsumim të përditshëm. Hurmat përmbajnë shumë jod gjithashtu ato janë efektive edhe në luftën ndaj sëmundjeve të aparatit tretës. Është rezistente në transport.

Fermeri nuk ka marrë akoma asnjë vlerësim. Keni mundësinë të bëheni të parët.

Nëse keni pasur komunikim me fermerin apo keni provuar produktet e tij, lini një koment të shkurtër për eksperiencën me të.

Rating 1 Rating 2 Rating 3 Rating 4 Rating 5