Vodafone Foundation EDS Foundation Streha shpk

Ferma Malo HOXHALLARI

Ky fermer prodhon dhe shet këto produkte frutikulture: ullinj, fiq te thare dhe arra.

Tek ky fermer blini produkte 100% bio të pastra. Ka 30 vite që merret me prodhimin e këtyre produkteve. Ky prodhim është në këto vlera 1400 kg ullinj, 200 kg arra dhe 300 kg në vit. Prodhimi i ullinjëve është relativisht i larte, ndonëse çmimi i ullinjve të papërpunuar është relativisht i ulët. Kultivimi i fikut të tharë është mesatarisht i zhvilluar në këto zonë ku pjesa më e madhe e fermerve e prodhojnë për treg shitje dhe pak për konsum vetjak për arsyen e çmimit mesatar me të cilin shitet ky produkt.

Ky fermer gjithashtu prodhon dhe produkte të tjera të cilat i ka për konsum vetjak perime si: speca, domate, kastraveca, patëllxhan, bamje, bizele, grurë, misër, bishtaja, sallat jeshile, spinaq, qepë, patate dhe fasule. Si dhe këto fruta: mollë, ftua, kaki, pjeshka, qershi, kajsi, kumbulla, shegë, fiq, lajthi, arra, xinxife, nespull dhe dardha. Gjithashtu ka dhe qumësht, gjalp, reçel dhe vezë pule.

Ferma Malo HOXHALLARI Ferma Malo HOXHALLARI
Adresa Novë.
Berat

Sasia e vendosur është parashikim i prodhimit, por nuk siguron disponueshmëri shitjeje. Kontaktoni direkt fermerin për sasinë e saktë që ka në gjendje dhe çmimin përkatës.

Ullinj
Ullinj 100 Lekë/kg

1,400 kg në 12 muaj

Varieteti: Krips, kokër madh.

Ky lloj varieteti përdoret për konsum të përditshëm, konservim dhe për prodhim vaji, gjithashtu mund të themi se gjethet e ullirit veprojnë drejtpërdrejt kundër hipertensionit, sidomos në fazën fillestare ulliri ka veti dhe të uli ethet e të pakësoje sasinë e sheqerit në gjak.

Fiq
Fiq 250 Lekë/kg

300 kg në 12 muaj

Varieteti: Roshniks.

Ky lloj varieteti përdoret për konsum të përditshëm, reçel, gliko, raki dhe njëkohësisht përdoret dhe si frut i thatë. Është rezistent në transport.

Arra
Arra 400 Lekë/kg

200 kg në 12 muaj

Varieteti: Vëndi.

Ky lloj produkti përdoret për konsum te përditshëm dhe përdoret si përbërës për ëmbëlsira. Arra ka vlerat ushqyese të shumta dhe janë një ushqim i mirë për fëmijët. Janë të mira kundër rënies së flokut dhe ndihmojn për të ulur kolesterolin e lartë në gjak.

Fermeri nuk ka marrë akoma asnjë vlerësim. Keni mundësinë të bëheni të parët.

Nëse keni pasur komunikim me fermerin apo keni provuar produktet e tij, lini një koment të shkurtër për eksperiencën me të.

Rating 1 Rating 2 Rating 3 Rating 4 Rating 5