Vodafone Foundation EDS Foundation Streha shpk

Ferma Astrit RUÇI

Ky fermer prodhon dhe shet këto produkte frutikulture dhe blektoriale: viça, pula deti dhe ullinj

Tek ky fermer blini produkte 100% bio të pastra. Ka 34 vite që merret me prodhimin e këtyre produkteve. Ky prodhim është në këto vlera 700 kg ullinj,1 viç dhe 20 pula deti në vit. Prodhimi i ullinjëve është relativisht i ulët, por ata po përmirësohen përsa i përket sasisë dhe cilësisë, ndonëse çmimi i ullinjve të papërpunuar është relativisht i ulë. Kurse zhvillimi i blektorisë mundëson sigurimin e nevojave ushqimore të banoreve dhe vetem një teprice e vogel e prodhimeve blektorale është e destinuar për treg.

Ky fermer gjithashtu prodhon dhe produkte të tjera të cilat i ka për konsum vetjak perime si: speca, domate, kastraveca, patëllxhan, bamje, bizele, grurë, misër, bishtaja, sallat jeshile, spinaq, qepë, patate dhe fasule. Si dhe këto fruta: mollë, ftua, kaki, pjeshka, qershi, kajsi, kumbulla, shegë, fiq, lajthi, arra, xinxife, nespull dhe dardha. Gjithashtu ka dhe qumësht, gjizë, djathë, gjalp, reçel dhe vezë pule.

Ferma Astrit RUÇI Ferma Astrit RUÇI
Adresa Veterik.
Berat

Sasia e vendosur është parashikim i prodhimit, por nuk siguron disponueshmëri shitjeje. Kontaktoni direkt fermerin për sasinë e saktë që ka në gjendje dhe çmimin përkatës.

Pula Deti
Pula Deti 700 Lekë/kg

20 krerë në 12 muaj

Varieteti: Gjermane.

Rritja e pulave të detit është e rrallë në këto zona përsa i përket tregëtimit, ku pjesa më e madhe i perdorin për konsumim familjar. Mishi i pulës së detit është i rëndë dhe me indyra në konsumim dhe konsumohet si ushqim tradicional natën e Vitit te Ri.

Viça
Viça 400 Lekë/kg

1 krerë në 12 muaj

Varieteti: Vendi.

Ky lloj produkt përdoret për konsum te përditshëm. Mishi i viçit ka vlera ushqyese dhe rekomandohet të përdoret për gatimet e grupmoshës së fëmijeve. Ruhet në kushte frigoriferike dhe është rezistent në transport

Ullinj
Ullinj 100 Lekë/kg

700 kg në 12 muaj

Varieteti: Krips, kokër madh.

Ky lloj varieteti përdoret për konsum të përditshëm, konservim dhe për prodhim vaji, gjithashtu mund të themi se gjethet e ullirit veprojnë drejtpërdrejt kundër hipertensionit, sidomos në fazën fillestare ulliri ka dhe veti të uli ethet e të pakësoje sasinë e sheqerit në gjak.

Fermeri nuk ka marrë akoma asnjë vlerësim. Keni mundësinë të bëheni të parët.

Nëse keni pasur komunikim me fermerin apo keni provuar produktet e tij, lini një koment të shkurtër për eksperiencën me të.

Rating 1 Rating 2 Rating 3 Rating 4 Rating 5