Vodafone Foundation EDS Foundation Streha shpk

Ferma Fatmir SELENICA

Ky fermer prodhon dhe shet këto produkte agrokulture: ullinj dhe fasule.

Tek ky fermer blini produkte 100% bio të pastra. Ka 35 vite që merret me prodhimin e këtyre produkteve. Ky prodhim është në këto vlera 300 kg ullinj dhe 100 kg fasule në vit. Prodhimi i ullinjëve është relativisht i ulët, por ata po përmirësohen përsa i përket sasisë dhe cilësisë, ndonëse çmimi i ullinjve të papërpunuar është relativisht i ulët. Kurse kultivimi i fasules është i ulët për shkak të çmimit të ulët që tregtohet edhe si pasoj që prodhohen në zona të tjera të vendit tonë.

Ky fermer gjithashtu prodhon dhe produkte të tjera të cilat i ka për konsum vetjak perime si: speca, domate, kastraveca, patëllxhan, bamje, bizele, grurë, miser, bishtaja, sallat jeshile, spinaq, qep, patate dhe fasule. Si dhe këto fruta: mollë, ftua, kaki, pjeshka, kajsi, kumbulla, sheg, fiq, lajthi, arra, xinxife, nespull dhe dardha. Gjithashtu ka dhe qumësht, gjizë, djath, gjalp, reçel dhe vezë pule.

Ferma Fatmir SELENICA
Adresa Zhitom.
Berat

Sasia e vendosur është parashikim i prodhimit, por nuk siguron disponueshmëri shitjeje. Kontaktoni direkt fermerin për sasinë e saktë që ka në gjendje dhe çmimin përkatës.

Fasule
Fasule 200 Lekë/kg

100 kg në 12 muaj

Varieteti: Vëndi.

Ky lloj produkti përdoret për konsum te përditshëm dhe ka përdorim të gjerë në guzhin. Fasulja ka proteina në përbërje dhe vlerë biologjike të ngjashme me proteinat shtazore. Rekomandohet të konsumohet nga njerëzit me sëmundje inflamatore të veshkave dhe sëmundjeve të gurit në fshikëz.

Ullinj
Ullinj 100 Lekë/kg

300 kg në 12 muaj

Varieteti: Krips, kokër madh.

Ky lloj varieteti përdoret për konsum të përditshëm, konservim dhe për prodhim vaji, gjithashtu mund të themi se gjethet e ullirit veprojnë drejtpërdrejt kundër hipertensionit, sidomos në fazën fillestare ulliri ka veti dhe të uli ethet e të pakësoje sasinë e sheqerit në gjak.

Fermeri nuk ka marrë akoma asnjë vlerësim. Keni mundësinë të bëheni të parët.

Nëse keni pasur komunikim me fermerin apo keni provuar produktet e tij, lini një koment të shkurtër për eksperiencën me të.

Rating 1 Rating 2 Rating 3 Rating 4 Rating 5