Vodafone Foundation EDS Foundation Streha shpk

Ferma Nexhip DUSHKU

Ky fermer prodhon dhe shet këto produkte frutikulture: ullinj, fiq te thare dhe rrush.

Tek ky fermer blini produkte 100% bio të pastra. Ka 30 vite që merret me prodhimin e këtyre produkteve. Ky prodhim është në këto vlera 200 kg ullinj, 1200 kg rrush dhe 800 kg fiq te thare në vit. Prodhimi i ullinjëve është relativisht i larte, ndonëse çmimi i ullinjve të papërpunuar është relativisht i ulët. Përsa i përket kultivimit të figut te thare fermerët e prodhojne ne sasi te larte dhe me cmime te larte. Kultivimi i rrushit në këto zonë është relativisht i ulët ku fermerët e tregtojnë kokërr dhe shumë pak raki.

Ky fermer gjithashtu prodhon dhe produkte të tjera të cilat i ka për konsum vetjak perime si: speca, domate, kastraveca, patëllxhan, bamje, bizele, grurë, misër, bishtaja, sallat jeshile, spinaq, qepë, patate dhe fasule. Si dhe këto fruta: mollë, ftua, kaki, pjeshka, qershi, kajsi, kumbulla, shegë, fiq, lajthi, arra, xinxife, nespull dhe dardha. Gjithashtu ka dhe qumësht, gjalp, reçel dhe vezë pule.

Ferma Nexhip DUSHKU Ferma Nexhip DUSHKU
Adresa Karkanjoz.
Berat

Sasia e vendosur është parashikim i prodhimit, por nuk siguron disponueshmëri shitjeje. Kontaktoni direkt fermerin për sasinë e saktë që ka në gjendje dhe çmimin përkatës.

Rrush
Rrush 50 Lekë/kg

1,200 kg në 12 muaj

Varieteti: Sheshi i zi.

Ky lloj varieteti përdoret për konsum të përditshëm, reçel, gliko, raki, verë dhe njëkohësisht përdoret dhe si frut i thatë. Gjithashtu rrushi ndikon në zhdukjen e kariesit të dhëmbëve. Rrushi i zi mendohet se ndihmon shumë organizmin për tu pastruar nga helmet. Por rrushi asnjëherë nuk u këshillohet atyre që dëshirojnë të humbin në peshë.

Fiq të Tharë
Fiq të Tharë 250 Lekë/kg

800 kg në 12 muaj

Varieteti: Roshniks.

Ky lloj varieteti përdoret për konsum të përditshëm, reçel, gliko, raki dhe njëkohësisht përdoret dhe si frut i thatë. Është rezistent në transport.

Ullinj
Ullinj 120 Lekë/kg

200 kg në 12 muaj

Varieteti: Krips, kokër madh.

Ky lloj varieteti përdoret për konsum të përditshëm, konservim dhe për prodhim vaji, gjithashtu mund të themi se gjethet e ullirit veprojnë drejtpërdrejt kundër hipertensionit, sidomos në fazën fillestare ulliri ka veti dhe të uli ethet e të pakësoje sasinë e sheqerit në gjak.

Fermeri nuk ka marrë akoma asnjë vlerësim. Keni mundësinë të bëheni të parët.

Nëse keni pasur komunikim me fermerin apo keni provuar produktet e tij, lini një koment të shkurtër për eksperiencën me të.

Rating 1 Rating 2 Rating 3 Rating 4 Rating 5