Vodafone Foundation EDS Foundation Streha shpk

Ferma Medi GJISHTI

Ky fermer prodhon dhe shet këto produkte frutikulture: hurma, lajthi dhe fidan ullinjë.

Tek ky fermer blini produkte 100% bio të pastra. Ka 35 vite që merret me prodhimin e këtyre produkteve. Ky prodhim është në këto vlera 300 fidane ullinj, 50kg lajthi dhe 500 kg hurma në vit. Në këtë zonë fermerët kultivoijnë në sasi dhe hurmën edhe pse çmimet me të cilat këta fermer i tregtojnë janë relativisht të ulta dhe zakonisht ka dhe munges tregu. Kultivimi i fidanit të ullirit është i ulët për shkak të çmimit të ulët që tregtohen edhe si pasoj qe prodhohen në zona të tjera të vendit tonë. Kultivimi i lajthive është i ulët kryesisht përdoret për konsum vetjak ndaj është i ulët numri i fermerve që prodhojnë për të tregtuar.

Ky fermer gjithashtu prodhon dhe produkte të tjera të cilat i ka për konsum vetjak perime si: speca, domate, kastraveca, patëllxhan, bamje, bizele, grurë, misër, bishtaja, sallat jeshile, spinaq, qepë, patate dhe fasule. Si dhe këtho fruta: mollë, ftua, kaki, pjeshka, qershi, kajsi, kumbulla, shegë, fiq, lajthi, arra, xinxife, nespull dhe dardha. Gjithashtu ka dhe qumësht, gjizë, djathë, gjalp, reçel de vezë pule.

Ferma Medi GJISHTI Ferma Medi GJISHTI Ferma Medi GJISHTI
Adresa Orizaj.
Berat

Sasia e vendosur është parashikim i prodhimit, por nuk siguron disponueshmëri shitjeje. Kontaktoni direkt fermerin për sasinë e saktë që ka në gjendje dhe çmimin përkatës.

Hurmë
Hurmë 25 Lekë/kg

500 kg në 12 muaj

Varieteti: Farë zezë.

Ky lloj varieteti përdoret për konsumim të përditshëm. Hurmat përmbajnë shumë jod gjithashtu ato janë efektive edhe në luftën ndaj sëmundjeve të aparatit tretës. Është rezistente në transport.

Lajthi
Lajthi 400 Lekë/kg

50 kg në 12 muaj

Varieteti: Vëndi.

Ky lloj varieteti përdoret për konsum të përditshëm dhe si frutë i thatë. Konsumimi i lajthisë ndihmon në luftimin e sëmundjeve të zemrës, anemisë, si dhe në luftimin e kancerit.

Fidanë ulliri
Fidanë ulliri 250 Lekë/njësi

300 njësi në 12 muaj

Varieteti: Krips.

Ky lloj varieteti përdoret për kultivimin e ullinjve për të dhënë sasi më të larta të ullinjve. Eshtë rezistent në transport.

Fermeri nuk ka marrë akoma asnjë vlerësim. Keni mundësinë të bëheni të parët.

Nëse keni pasur komunikim me fermerin apo keni provuar produktet e tij, lini një koment të shkurtër për eksperiencën me të.

Rating 1 Rating 2 Rating 3 Rating 4 Rating 5