Vodafone Foundation EDS Foundation Streha shpk

Ferma Bardhyl TURABIU

Ky fermer merret me kultivimin e 8000 m2 rrush varieteti "Muskat Hamburgu", "Verman", "Merlot","Shesh i zi", "Shesh i bardhe" ne te cilen e tregton si rrush ne sasine 80 kv. Ky fermer mbareshtron edhe 2 lope race dhe 2 vica , qumeshtin e lopes per perpunim gjalp ne sasine 1 kv dhe gjize ne sasine 1 kv per shitje dhe mish vici per shitje.

Ne siperfaqen 200 m2 kultivon perime si :speca, domate, qepe, fasule, bamje, kastraveca etj. per perdorim vetjak dhe peme frutore si arra, qershi , fiq per perdorim vetjak.

Ferma Bardhyl TURABIU
Adresa Pacomit
Përmet

Sasia e vendosur është parashikim i prodhimit, por nuk siguron disponueshmëri shitjeje. Kontaktoni direkt fermerin për sasinë e saktë që ka në gjendje dhe çmimin përkatës.

Rrush
Rrush 80 Lekë/kg

8,000 kg në 12 muaj

Ky lloj varieteti përdoret për konsum të përditshëm, reçel, gliko, raki, verë dhe njëkohësisht përdoret dhe si frut i thatë. Gjithashtu rrushi ndikon në zhdukjen e kariesit të dhëmbëve. Rrushi i zi mendohet se ndihmon shumë organizmin për tu pastruar nga helmet. Por rrushi asnjëherë nuk u këshillohet atyre që dëshirojnë të humbin në peshë.

Gjizë
Gjizë 150 Lekë/kg

100 kg në 12 muaj

Varieteti: Gjizë

Gjiza zihet nga vetë fermeri me familjarët e tij. Duhet theksuar se gjithçka bëhet në mënyrë tradicionale dhe brenda standarteve. Ky produkte perdoret per konsumim te pergjithshem. Mjaft i shijshem ne perdorim.

Gjalp
Gjalp 500 Lekë/kg

100 kg në 12 muaj

Varieteti: Gjalp i bardhe

Ka vlera te larta ushqyese dhe eshte shume i mire sepse bagetite ushqehen ne natyre me kullote bio. Gjalp i vertete, gjalp fshati ashtu sic del nga skremimi i qumeshtit.

Viça
Viça 400 Lekë/kg

2 krerë në 12 muaj

Varieteti: Mish vici

Këta viça janë pa omgj , janë të rritur në mënyrë natyrale.

Fermeri nuk ka marrë akoma asnjë vlerësim. Keni mundësinë të bëheni të parët.

Nëse keni pasur komunikim me fermerin apo keni provuar produktet e tij, lini një koment të shkurtër për eksperiencën me të.

Rating 1 Rating 2 Rating 3 Rating 4 Rating 5