Vodafone Foundation EDS Foundation Streha shpk

Ferma Man HAKLAJ

Ferma e Z. Man Haklaj është një fermë e vogël, por që ka gjithashtu një mjedis mjaft të bollshëm. Të zotët e fermës kujdesen që ferma të jetë gjithmonë në lartësinë e duhur. Ndër prodhimet kryesore në këtë fermë mund të përmendim misrin, fasulet dhe qershitë.

Ferma Man HAKLAJ
Adresa Në fund të rrugës, poshtë ish çerdhes ,Kërrnajë
Bajram Curri

Sasia e vendosur është parashikim i prodhimit, por nuk siguron disponueshmëri shitjeje. Kontaktoni direkt fermerin për sasinë e saktë që ka në gjendje dhe çmimin përkatës.

Misër
Misër 10 Lekë/kg

800 kg në 12 muaj

Misër vendi, me kokërr të madhe. Shumë i ushqyeshëm dhe i kërkuar nga banorët e zonës.

Fasule
Fasule 400 Lekë/kg

200 kg në 12 muaj

Fasule cilësore, mjaft me kualitet dhe me një shije të ëmbël. Të kërkuara jo vetëm nga banorët e zonës, por edhe më gjerë. Janë zgjidhje e përsosur për një supë, një gjellë dhe pse jo për një byrek.

hikmete boshnjaku Rating 0 Rating 1 Rating 2 Rating 3 Rating 4

Me vjen mire qe ju gjej ketu. A nuk perdorni ju metoden e mbjelljes intensive , (bio) tri motrat : Miser ,fasule e kunguj ☺ bio behet kollaj, mikrobi izolohet me uje orizi te fermentuar (lihet te pushoje disa dite sa te vendos krene ,sic ndodh me turshite, 10 dite ) Pasi kullohet, ne nje liter leng orizi shtohen 10 lt qumesht, lihet tre dite ,hirra pastaj eshte kultura e paster lactobacillus . Fare bio ,shtohet 10 kg sheqer qe ato te aktivizohen (zgjohen) ose ushqehen. Ato hane gjthsh ,kocka,voj qe sisteme te tjera komposti nuk e bejne . Kjo hirre shtohet nje liter ne 10.000 liter uje ,ne sistemin me pika. Djathi qe prodhohet me te I jepet nje te semuri, qe thime na ,eshte biointensiv ,I kontrollum e I certifikum. Nje liter hirre fare bio per krejt, kafshe ,njerez ,bime,uje, plehun njerezor dhe te bagetive, shitet 20 eu ,ato ne base te principeve te permakultures shiten ne menyre lokale. Permakultura eshte nje seri sistemesh qe imiton natyren , dhe e mbron ate . Nese deshironi mund te me kerkoni ne facebook, ku gjeni linke te ndryshme mbi fermen ,bio te qendrueshme ,bokashi,dhe ferma biodinamike. Flm

Nëse keni pasur komunikim me fermerin apo keni provuar produktet e tij, lini një koment të shkurtër për eksperiencën me të.

Rating 1 Rating 2 Rating 3 Rating 4 Rating 5