Vodafone Foundation EDS Foundation Streha shpk

Ferma Zef VOKRRI

Fermeri Zef dallohet per kultivimin e vreshtarisë. Ka 45 vite që ka mbjellë një siperfaqe prej 4000 m2 me hardhi të variatetit Shesh i bardhë nga i cili prodhon rreth 300 kg rrush për shitje. Ka 6 vite që ka mbjellë nje siperfaqe prej 4000 m2 me 100 rrënjë ullinj nga të cilët ka nxjerrë në 300 kg këtë vit. Fermeri mbarështon edhe një lopë nga e cila nxjerr në treg çdo vit 1 vic ndërsa qumështin e përdor për plotësim të nevojave të familjes së tij.Për nevoja të familjes së tij prodhon domate, speca, kastraveca, patëllxhana, qepë, hudhra, fasule , patate si dhe mbarështon 1 derr dhe 20 krerë pula nga të cilat përfiton mesatarisht 1200 kokrra vezë do vit.

Ka mbi 25 vite që merret me kultivimin e këtyre kulturave pra ka eksperiencë në këtë drejtim.

Ferma Zef VOKRRI
Adresa Hajmel
Vau-Dejës

Sasia e vendosur është parashikim i prodhimit, por nuk siguron disponueshmëri shitjeje. Kontaktoni direkt fermerin për sasinë e saktë që ka në gjendje dhe çmimin përkatës.

Ullinj
Ullinj 180 Lekë/kg

300 kg në 12 muaj

Varieteti: Frantoio

Keta varietete ullinjsh jane të mirë për tu bere vaj por edhe për konsumim të përditshëm.

Rrush
Rrush 50 Lekë/kg

3,000 kg në 12 muaj

Varieteti: Shesh i bardhe

Ky lloj rrushi është i varietetit "Shesh i bardhe". Ky lloj varieteti është kokërrmadh me ngjyrë të bardhë. Përdoret nëpër restorante të ndryshme.

Viça
Viça 40.000 Lekë/krerë

1 krerë në 12 muaj

Varieteti: Laraman

Mish viçi të freskët i rekomanduar për të rritur dhe fëmijë. Cilësi e lartë e mishit dhe shije tepër e pëlqyer.

Fermeri nuk ka marrë akoma asnjë vlerësim. Keni mundësinë të bëheni të parët.

Nëse keni pasur komunikim me fermerin apo keni provuar produktet e tij, lini një koment të shkurtër për eksperiencën me të.

Rating 1 Rating 2 Rating 3 Rating 4 Rating 5